KREV- POT-SLZY-ANIMACE!

21:00 Letní kino Houštka / Animovaný, CZ, 2023, 115 minut, české znění / Toto heslo již sedmdesát let spojuje studenty ateliéru animace a filmu na Pražské UMPRUM. Pásmo filmů vám předvede průřez poslední dekádou tvorby tohoto ateliéru. Připravte se na sešup tobogánem obrazového i verbálního humoru zabaleného do neotřelé vizuality překračující hranice žánrů i zažitých představ co vše animovaný film může být... Pivo do kelímku, popcorn do kornoutu, cigárko do koutku, pohodlně se usaďte a jízda začíná..!

Eliška Hanuš a Hana Sommerová​

Houšťka, Eliška Hanuš a Hana G. Sommerová, 2023 sedm objektů z plexiskla umístěných v prostoru bývalých Slunečních lázní Dílo Houštka vzniklo zpod rukou dvou umělkyň - Elišky Hanuš a Hany G. Sommerové. Autorky spolu dlouhodobě spolupracují. Využívají a mixují svá vlastní zaměření v různých tvůrčích oblastech. Samotnou realizaci vytvořily přímo pro Festival Houšťák, kam byly k výstavě přizvány. Hanuš a Sommerová zareagovaly na podobu tamní lokality, kde jako nejvýraznější prvek vnímají všudy přítomný lesopark. Ten se zakusuje do komplexu budov a navrací prostor bývalých lázní do počáteční přírodní podoby. Houšťka je souborem objektů vyřezaných z plexiskla. Jejich tvary a umístění přímo vychází z venkovního - výstavního prostoru. Jsou to segmenty z daného místa, které na něj vizuálně reagují. Divák je tak upozorněn na detaily, kterých by si nemusel všimnout. Autorky vybraly sedm prvků, které by měly vegetaci charakterizovat. Postupují od masy horizontu a korun stromů, k lesnímu podrostu, zemi a detailům. Zaměřují se tak na jednotlivá patra a fazety lesa. IG: @eliskahanus @sommerova.hana

Monika Tajovská

Tatérka, malířka a kreslířka. Pracuje, tvoří a žije s rodinou v Brandýse nad Labem, s pravidelným hostováním v soukromém ateliéru v Brně. V mé práci se konstantně zabývám fenoménem tělesnosti, její roli ve společnosti, individuálností, vztahem k zemi (ve smyslu matérie) a podobně. Lehkosti bytí s bytím k smrti.

Marie Juklíková

Studuji v ateliéru ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM, nyní mám za sebou stáž v ateliéru Textilní tvorby. Ze všeho nejvíc mě baví objevovat a zkoumat vše nové, co přichází. Pracovat s různými materiály a technikami v různých prostředích. Zkoumat tak hranice dané techniky, místa, materiálu tak i sebe sama. Mojí tvorbu nejvíce ovlivňuje hudba, cesty a následné návraty domů.

Bára Tetaurová

Jsem fyzioterapeutka, která momentálně studuje UMPRUM.  Zajímá mě lidské tělo a lesní duchové, mám ráda naivní umění, trubičky se šlehačkou a současný šperk.  Bydlím na maloměstě, které nikdo nezná.

Anna Holínská, Sofie Gjuričová, Jasmína Lustigová a Klára Vinklárková

Čtveřice umělkyň se spojila aby vytvořila site specific instalaci přímo v Houštce. Sofie Gjuričová a Jasmína Lustigivá mají své základy v ateliéru architektury II na UMPRUM, ale obě přistupují k tomuto oboru netradičním a osobitým způsobem. Klára Vinklárková studuje design na ČVUT a také ateliér Objekt-prostor-akce na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Ve své práci se zajímá o šperk a malinkaté všední věci. Anna Holínská studuje na UMPRUM v ateliéru volného umění I a II. Její práce se věnuje většinou osobním prožitkům uvedených do širšího měřítka, které komunikuje prostřednictvím malby a sochy.